Самотният Джордж е противоречивата икона на островите Галапагос и последният оцелял представител на този вид. За съжаление му е писано да остане самотен, след неуспешния опит да прави секс. 90-годишният Джордж обнадежди биолозите по-рано това лято като се сноши с две женски от подобен вид. След десетилетия на пълна липса на интерес към секса, той успешно оплоди дори не една, а две костенурки от противоположния пол. След първоначалната еуфория, учените установиха, че оплодените яйца на изглеждат здрави и в добро състояние. Дни наред биолозите отчитаха намаляване на теглото им докато не съобщиха негодността на яйцата да продължат поколението на Джордж.
Учените съзират надежда във факта, че друга костенурка на име Джонатан е на цели 176 години и все още показва сексуална активност. Точната възраст на дълголетника била установена след като го бил разпознат на снимка от по-миналия век.
През всичките тези години, дългогодишният пленник Джордж е показвал малък или никакъв интерес към секса. Повишеното му либидо напоследък обнадеждава учените, че той би могъл да остави наследници и така да спаси изчезващия вид. Според директора на Националния парк на Галапагос, причината за неуспешното оплождане на яйцата може да е както стерилността на Джордж, така и проблеми с репродуктивните органи на женските костенурки, заради продължителното пленничество.

